Yetişkin Psikolojik Danışma Hizmetleri

Yetişkin Psikolojik Danışma Hizmetleri

Yetişkin psikoterapisi süreci, en sade tanımı ile bireyin kendisini çok daha iyi hissetmesi, sorunlarına bir çözüm bulması için tercih edebileceği bir uzman desteğidir. Elbette bireysel psikoterapi uygulaması ve psikoterapiden alınan fayda iyi hissetmekten çok daha karmaşıktır. Psikoterapi kişinin kendisiyle yüzleşmesini sağlar, kişinin kendine dönerek, özüne temas ederek ruhsallığını ve iç dünyasını anlamasına yardımcı olur.
Yetişkin terapisi yalnızca çok daha iyi görme, çok daha iyi duyma ve çok daha iyi anlama uğraşısı da diyemeyiz. Psikoterapi, kişide ruhsal değişimi sağlar. İç dünyanın analiz edilmesi sayesinde değişim ve dönüşüm mümkün olur. İç dünyadaki değişimi birey, dış dünyasına da yansıtacaktır.

Psikoterapi, yetişkin psikoterapi olarak ele alırsak, iki kişilik bir yolculuktur. Kişinin iç dünyasının derinlerine dalacağı; heyecan, korku, kaygı, neşe, sevgi ve nefret gibi pek çok duyguyu barındırabilen, pek çok geçmiş yaşantının hatırlanacağı; hayallerin, rüyaların ve düşlemlerin gündeme geleceği, terapist ve danışan arasındaki ilişkinin gelişeceği bir yolculuk. Bu iki kişilik ilişki, danışan için önemli konuların işlenmesi için bir alan oluşturur. Bu alanda ‘güven’ önemli bir dayanak olsa da, kişinin iç dünyasına hakim olan güvensizlik ve tekinsizlik temaları da bu alanda çalışılabilir. Psikoterapi, kelimeler aracılığı ile nerdeyse her temanın çalışılabileceği özgür bir alan olarak tanımlanır.

Yorum Yazın